Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 2 1/2 in Free Lg, 0.055 in Wire Dia, 5 PK
In Stock
$34.40
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781NG9
$34.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Finish | Oil |
| Extended Length | 4-13/16 in |
| Free Length | 2-1/2 in |
| Wire Diameter | 0.055 in |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Spring Material | Music Wire |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 5.1 lb/in |
| Mfr. Model # | E05000552500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity 5