Extension Spring: Crossover Center Loop End, Music Wire, 2 3/4 in Free Lg, 0.034 in Wire Dia, 10 PK
In Stock
$54.10
/each
Earn 54 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: Crossover Center Loop End,...
Item 781M52
$54.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 2-3/4 in |
| Outside Diameter | 0.18 in |
| Spring Material | Music Wire |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Crossover Center Loop, Full Twist Loop |
| Extended Length | 3-45/64 in |
| Finish | Oil |
| Wire Diameter | 0.034 in |
| Spring Rate | 8.5 lb/in |
| Mfr. Model # | E01800342750M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161907 |
Description
Extension Spring,Package Quantity 5