Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 300 mm Lng
In Stock
$69.50
/each
Earn 69 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781L38
$69.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Rate | 4.46 N/mm |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Compressed Length | 116 mm |
| Inside Diameter | 35 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 45 mm |
| Free Length | 300 mm |
| Mfr. Model # | D23920 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring,SS