Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 340 mm Lng
In Stock
$52.35
/each
Earn 52 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781L18
$52.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 1.83 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 44 mm |
| Compressed Length | 99.6 mm |
| Free Length | 340 mm |
| Inside Diameter | 36 mm |
| Mfr. Model # | D23720 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring,SS