Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 33.5 mm Lng, 2 PK
In Stock
$55.70
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781KZ8
$55.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Spring Rate | 77.53 N/mm |
| Inside Diameter | 16 mm |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Compressed Length | 22.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 33.5 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | D23530 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring,SS