Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 32 mm Lng, 5 PK
In Stock
$49.45
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781KU0
$49.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 10 mm |
| Spring Rate | 30.96 N/mm |
| Free Length | 32 mm |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Outside Diameter | 15 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Compressed Length | 19.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | D22950 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring,SS,Package Quantity 2