Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 39.2 mm Lng, 5 PK
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781KT7
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 5.47 N/mm |
| Inside Diameter | 19.6 mm |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Free Length | 39.2 mm |
| Compressed Length | 14 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | D22920 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring,SS,Package Quantity 2