Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 36.5 mm Lng, 5 PK
In Stock
$51.65
/each
Earn 51 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781KT2
$51.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Inside Diameter | 6.6 mm |
| Spring Rate | 30.71 N/mm |
| Free Length | 36.5 mm |
| Compressed Length | 27.4 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Mfr. Model # | D22870 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring, Stainless Steel, Precision, Stainless Steel, Finish Plain, Overall Length 36.5 mm, Outside Dia. 11 mm, Wire Type Round, Wire Dia. 2.2 mm, End Type Squared and Ground, Large Outside Dia. 11 mm, For Hole Size Not Applicable, For Rod Size 6 3/5 mm, Compressed Length 27.41 mm, Deflection @ Load 35.421 mm, Spring Rate 30.71 N/mm, Meets/Exceeds AMS 5688, DIN 17224, EN 10270-3, JIS G4314 SUS 302/304, PK 3