Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 33 mm Lng, 5 PK
In Stock
$27.65
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781KJ2
$27.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 6.75 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 1.25 mm |
| Free Length | 33 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Compressed Length | 14.9 mm |
| Spring Rate | 4.86 N/mm |
| Outside Diameter | 9.25 mm |
| Mfr. Model # | D22170 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring,SS,Package Quantity 5