Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 395 mm Lng, 68 mm O.D.
In Stock
$51.20
/each
Earn 51 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JW2
$51.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 90.8 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Free Length | 395 mm |
| Inside Diameter | 58 mm |
| Spring Rate | 2.03 N/mm |
| Outside Diameter | 68 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D14010 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire