Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 180 mm Lng, 68 mm O.D.
In Stock
$41.55
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JW0
$41.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 4.63 N/mm |
| Free Length | 180 mm |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Inside Diameter | 58 mm |
| Outside Diameter | 68 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 45.3 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D13990 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire