Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 230 mm Lng, 37 mm O.D.
In Stock
$34.95
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JU8
$34.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 27 mm |
| Free Length | 230 mm |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Outside Diameter | 37 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 10.49 N/mm |
| Compressed Length | 115 mm |
| Mfr. Model # | D13870 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire