Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 51 mm Lng, 37 mm O.D., 2 PK
In Stock
$52.25
/each
Earn 52 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JU4
$52.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Compressed Length | 28.7 mm |
| Inside Diameter | 27 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 51 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 55.41 N/mm |
| Outside Diameter | 37 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D13830 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire