Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 41 mm Lng, 30 mm O.D., 2 PK
In Stock
$52.25
Save 12%
$45.97
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JT9
$45.97
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 27.6 mm |
| Wire Diameter | 5 mm |
| Spring Rate | 116.7 N/mm |
| Inside Diameter | 20 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 41 mm |
| Outside Diameter | 30 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | D13780 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire