Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 99 mm Lng, 54 mm O.D., 2 PK
In Stock
$41.00
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JT4
$41.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 27.4 mm |
| Outside Diameter | 54 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 99 mm |
| Inside Diameter | 46 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 5.95 N/mm |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Mfr. Model # | D13730 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire