Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 105 mm Lng, 2 PK
In Stock
$39.75
/each
Earn 39 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JT0
$39.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Outside Diameter | 44 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 35.1 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 105 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 36 mm |
| Spring Rate | 7.4 N/mm |
| Mfr. Model # | D13690 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire