Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 71 mm Lng, 44 mm O.D., 3 PK
In Stock
$49.35
/each
Earn 49 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JR9
$49.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 4 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 25.2 mm |
| Spring Rate | 11.67 N/mm |
| Outside Diameter | 44 mm |
| Inside Diameter | 36 mm |
| Free Length | 71 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | D13680 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 2