Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 185 mm Lng, 29 mm O.D.
In Stock
$35.85
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JR3
$35.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 29 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 9.02 N/mm |
| Free Length | 185 mm |
| Inside Diameter | 21 mm |
| Compressed Length | 92.1 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Mfr. Model # | D13620 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire