Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 130 mm Lng, 2 PK
In Stock
$44.10
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JR2
$44.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 13.34 N/mm |
| Free Length | 130 mm |
| Outside Diameter | 29 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Compressed Length | 64.5 mm |
| Inside Diameter | 21 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D13610 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire