Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 150 mm Lng, 2 PK
In Stock
$41.90
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JP8
$41.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 87.7 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 150 mm |
| Inside Diameter | 16 mm |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 17.55 N/mm |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Mfr. Model # | D13570 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire