Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 49 mm Lng, 24 mm O.D., 3 PK
In Stock
$37.55
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JP5
$37.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 59.23 N/mm |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Free Length | 49 mm |
| Compressed Length | 31 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 4 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 16 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | D13540 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 2