Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 275 mm Lng, 43.2 mm O.D.
In Stock
$27.10
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JP2
$27.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 3.2 mm |
| Inside Diameter | 36.8 mm |
| Outside Diameter | 43.2 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 1.33 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 59.2 mm |
| Free Length | 275 mm |
| Mfr. Model # | D13510 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring, Music Wire