Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 63.5 mm Lng, 3 PK
In Stock
$44.05
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JN0
$44.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 21.8 mm |
| Outside Diameter | 28.2 mm |
| Compressed Length | 26.3 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 3.2 mm |
| Spring Rate | 12.36 N/mm |
| Free Length | 63.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D13390 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 2