Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 27.2 mm Lng, 3 PK
In Stock
$43.00
/each
Earn 43 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JL4
$43.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 14.4 mm |
| Wire Diameter | 2.8 mm |
| Compressed Length | 16.4 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 35.11 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Free Length | 27.2 mm |
| Mfr. Model # | D13230 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 2