Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 45.9 mm Lng, 3 PK
In Stock
$43.00
Save 12%
$37.84
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JL2
$37.84
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 14 mm |
| Inside Diameter | 8.4 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 46.88 N/mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 45.9 mm |
| Compressed Length | 34.9 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 2.8 mm |
| Mfr. Model # | D13210 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 2