Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 16.2 mm Lng, 5 PK
In Stock
$34.75
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JG7
$34.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Outside Diameter | 11 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 12.9 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 16.2 mm |
| Spring Rate | 100.03 N/mm |
| Inside Diameter | 6.6 mm |
| Mfr. Model # | D12850 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5