Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 58 mm Lng, 27 mm O.D., 5 PK
In Stock
$27.60
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JG2
$27.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 2.98 N/mm |
| Inside Diameter | 23 mm |
| Outside Diameter | 27 mm |
| Compressed Length | 15 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Free Length | 58 mm |
| System of Measurement | Metric |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | D12800 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5