Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 105 mm Lng, 5 PK
In Stock
$24.69
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JF2
$24.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 105 mm |
| Compressed Length | 47.2 mm |
| Inside Diameter | 10.5 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 14.5 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 4.52 N/mm |
| Mfr. Model # | D12690 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5