Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 205 mm Lng, 5 PK
In Stock
$28.55
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JC1
$28.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 14.75 mm |
| Outside Diameter | 17.25 mm |
| Spring Rate | 0.32 N/mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Wire Diameter | 1.25 mm |
| Compressed Length | 37.3 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 205 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | D12340 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5