Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 62 mm Lng, 10 PK
In Stock
$50.20
/each
Earn 50 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JA8
$50.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 1.1 N/mm |
| Outside Diameter | 17.25 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 14.75 mm |
| Free Length | 62 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 12.9 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 1.25 mm |
| Mfr. Model # | D12310 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5