Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 41.5 mm Lng, 10 PK
In Stock
$46.95
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781JA5
$46.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 11.25 mm |
| Spring Rate | 2.31 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 41.5 mm |
| Outside Diameter | 13.75 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 1.25 mm |
| Compressed Length | 11.6 mm |
| Mfr. Model # | D12260 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5