Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 12 mm Lng, 6 mm O.D., 10 PK
In Stock
$39.35
/each
Earn 39 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781J67
$39.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 1 mm |
| Free Length | 12 mm |
| Spring Rate | 14.81 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 6 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 4 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 9 mm |
| Mfr. Model # | D11860 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5