Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 24.5 mm Lng, 5.8 mm O.D., 10 PK
In Stock
$42.90
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781J51
$42.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 5.8 mm |
| Inside Diameter | 4.2 mm |
| Wire Diameter | 0.8 mm |
| Free Length | 24.5 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 15.1 mm |
| Spring Rate | 2.67 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D11680 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5