Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 21.5 mm Lng, 4.5 mm O.D., 10 PK
In Stock
$37.20
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781J08
$37.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 0.79 N/mm |
| Inside Diameter | 3.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 9.8 mm |
| Outside Diameter | 4.5 mm |
| Free Length | 21.5 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Mfr. Model # | D11230 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5