Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 16 mm Lng, 3.7 mm O.D., 10 PK
In Stock
$40.65
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781J03
$40.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Compressed Length | 9.8 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 16 mm |
| Outside Diameter | 3.7 mm |
| Inside Diameter | 2.7 mm |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 1.56 N/mm |
| Mfr. Model # | D11180 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5