Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 53 mm Lng, 5.4 mm O.D., 10 PK
In Stock
$37.55
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781HZ3
$37.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.4 mm |
| Compressed Length | 12.8 mm |
| Inside Diameter | 4.6 mm |
| Free Length | 53 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Rate | 0.11 N/mm |
| Outside Diameter | 5.4 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | D11090 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5