Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 9.4 mm Lng, 3.52 mm O.D., 10 PK
In Stock
$42.90
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781HW0
$42.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 2.88 mm |
| Free Length | 9.4 mm |
| Wire Diameter | 0.32 mm |
| Outside Diameter | 3.52 mm |
| Spring Rate | 0.62 N/mm |
| Compressed Length | 3.3 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | D10760 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5