Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 3.3 mm Lng, 1.45 mm O.D., 10 PK
In Stock
$41.60
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781HR0
$41.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 3.3 mm |
| Spring Rate | 4.42 N/mm |
| Compressed Length | 2.4 mm |
| Inside Diameter | 0.95 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 1.45 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 0.25 mm |
| Mfr. Model # | D10360 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5