Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 2 mm Lng, 1.2 mm O.D., 10 PK
In Stock
$48.75
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 781HM4
$48.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Compressed Length | 1.4 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.2 mm |
| Inside Diameter | 0.8 mm |
| Outside Diameter | 1.2 mm |
| Free Length | 2 mm |
| Spring Rate | 4.91 N/mm |
| Mfr. Model # | D10100 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Metric Compression Spring,Music Wire,Package Quantity 5