Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 in Lng
In Stock
$28.60
/each
Earn 28 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781HL9
$28.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 140.8 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Compressed Length | 2.7 in |
| Free Length | 4 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 1.94 in |
| Wire Diameter | 0.25 in |
| Inside Diameter | 1.44 in |
| Mfr. Model # | C19372504000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring, Stainless Steel