Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 1/2 in Lng, 2 PK
In Stock
$50.65
/each
Earn 50 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781HK4
$50.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 89.1 lb/in |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Wire Diameter | 0.21 in |
| Compressed Length | 2.98 in |
| Outside Diameter | 1.58 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 1.17 in |
| Mfr. Model # | C15802074500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring, Stainless Steel