Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 1/2 in Lng, 3 PK
In Stock
$48.65
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: 302 Stainless Steel, Cyli...
Item 781HG1
$48.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 20.7 lb/in |
| Outside Diameter | 1.22 in |
| Compressed Length | 2.29 in |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Inside Diameter | 0.97 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.13 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C12181254500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring, Stainless Steel,Package Quantity 2