Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 2 PK
In Stock
$41.55
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZX6
$41.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 1.94 in |
| Free Length | 3 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 1.44 in |
| Compressed Length | 1.92 in |
| Spring Rate | 237 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.25 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | C19372503000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,EA1