Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 6 in Lng, 2 PK
In Stock
$42.35
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZW6
$42.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 1.17 in |
| Outside Diameter | 1.58 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 79 lb/in |
| Compressed Length | 3.52 in |
| Wire Diameter | 0.21 in |
| Free Length | 6 in |
| Mfr. Model # | C15802076000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,EA1