Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/2 in Lng, 2 PK
In Stock
$40.50
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZW1
$40.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.21 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 1.58 in |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 1.17 in |
| Compressed Length | 2.14 in |
| Spring Rate | 142 lb/in |
| Mfr. Model # | C15802073500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,EA1