Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 5 1/4 in Lng, 2 PK
In Stock
$40.50
Save 12%
$35.61
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZV8
$35.61
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 65 lb/in |
| Wire Diameter | 0.18 in |
| Free Length | 5-1/4 in |
| Compressed Length | 3.04 in |
| Outside Diameter | 1.4 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 1.05 in |
| Mfr. Model # | C14001775250M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,EA1