Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 5 in Lng, 1.4 in O.D., 2 PK
In Stock
$40.25
Save 12%
$35.42
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZV7
$35.42
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 5 in |
| Inside Diameter | 1.05 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.18 in |
| Compressed Length | 2.92 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Rate | 69 lb/in |
| Outside Diameter | 1.4 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | C14001775000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,EA1