Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 in Lng, 1.4 in O.D., 3 PK
In Stock
$47.05
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZU5
$47.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 1.08 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 61 lb/in |
| Free Length | 4 in |
| Outside Diameter | 1.4 in |
| Compressed Length | 2.16 in |
| Wire Diameter | 0.16 in |
| Mfr. Model # | C14001624000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 2