Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/2 in Lng, 3 PK
In Stock
$44.45
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780ZK8
$44.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 1.05 in |
| Compressed Length | 0.55 in |
| Spring Rate | 19.4 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.09 in |
| Free Length | 1-1/2 in |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 1.22 in |
| Mfr. Model # | C12180851500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 2