Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 3 PK
In Stock
$46.40
/each
Earn 46 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780Z89
$46.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 182.5 lb/in |
| Wire Diameter | 0.16 in |
| Free Length | 3 in |
| Inside Diameter | 0.65 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.97 in |
| Compressed Length | 2.14 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C09701623000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 2